ҲАЛҚАРО ТАМОЙИЛГА МУВОФИҚ “РИОЯ ЭТ ЁКИ ТУШУНТИР” (“COMPLY OR EXPLAIN”) ЭЪЛОН
"KARBONAT" AJ (бундан буён матнда – жамият деб юритилади) аксиядорлик жамиятлари фаолияти самарадорлигини ошириш ва корпоратив бошқарув тизимини такомиллаштириш бўйича комиссия мажлисининг қарори билан қабул қилинган 31.12.2015 йилдаги 9-сонли баённомаси билан тасдиқланган корпоратив бошқарув кодексининг (кейинги ўринларда Кодекс деб юритилади) тавсияларига ихтиёрий равишда амал қилиб, бизнесни ҳалол ва ошкора сақлашга бўлган садоқатини намойиш этади.
Кодекснинг 11-бандига биноан, Кодекснинг алоҳида тавсияларига риоя қилиш имкони бўлмаса, жамият "COMPLY OR EXPLAIN" ("риоя эт ёки тушунтир") халқаро тамойилига мувофиқ унинг сабабларини батафсил баён қилади.
Кодексининг тавсиялари Тушунтириш
Кодекс 15-бандининг 4-хатбоши:
акциядорлар умумий йиғилишининг қарорига биноан мустақил профессионал маслаҳат ташкилотларини жалб этган ҳолда, бизнес-жараёнлар ва лойиҳаларнинг АЖни ривожлантириш мақсадларига мувофиқлигини йиллик таҳлил қилади.
Мустақил профессионал маслаҳат ташкилотларини бизнес жараёнлари ва лойиҳаларнинг ривожланиш мақсадларига мувофиқлигини ҳар йили таҳлил қилиш учун жалб қилиш масаласи батафсил ўрганишни талаб қилади.
Кодекс 20-бандининг 15-хатбоши:
ижроия органи, кузатув кенгаши ва тафтиш комиссияси аъзолари, шунингдек аудиторлик ташкилоти вакилининг аксиядорларнинг йиллик умумий йиғилишида иштирок этишини таъминлайди.
Жамият имкони борича аксиядорларнинг йиллик умумий йиғилишида ижроия органи, кузатув кенгаши ва тафтиш комиссияси а’золарининг, шунингдек аудиторлик ташкилоти вакилининг иштирокини та’минлаш чораларини кўради.
Кодекс 25-бандининг 5-хатбоши:
АЖ кузатув кенгаши ҳузурида тегишли масалалар бўйича қўмиталар (ишчи гуруҳлар) ташкил этади, шу жумладан, кузатув кенгаши аъзолари, ижроия органи, АЖ ходимлари ва жалб этилган экспертлар (тегишли соҳа мутахассислари, тегишли олий ўқув юртлари профессор-ўқитувчилари ва бошқалар) орасидан низоли вазиятларни аниқлаш ва ҳал қилиш.
Жамият аудит қўмитаси ва бошқа қўмиталарни ташкил этиш бўйича масалани ўрганиб чиқиб, тегидҳли қарор қабул қилади.
Кодекс 25-бандининг 11- хатбоши:
АЖнинг бизнес таваккалчиликларини ва ижро этувчи органнинг масъулиятини суғурталайди.
Суғурта компаниялари хизматлари орасида бизнес таваккалчилигини суғурталаш ва ижро этувчи жавобгарлиги йўқ. Келажакда бундай суғурта турларини тақдим этишда жамият тегишли суғурта бўйича чоралар кўради.
Кодекс 29-бандининг 3-хатбоши:
АЖнинг амалдаги ташкилий тузилмасининг қонун ҳужжатларида тасдиқланган намунавий тузилмага мувофиқлигини мунтазам баҳолаш ташкил этилади.
Жамият келгусида қонун ҳужжатларида тасдиқланган жамиятнинг амалдаги ташкилий тузилмасига мувофиқликни мунтазам баҳолашни ташкил этиш чораларини кўради.
Бошқа риоя этилмаган тавсиялари Агар келажакда тавсияларга риоя қилиш имконияти мавжуд бўлса, жамият уларга риоя қилиш учун чоралар кўради.

ОБЪЯВЛЕНИЕ ПО МЕЖДУНАРОДНОМУ ПРИНЦИПУ «СОБЛЮДАЙ ИЛИ ОБЪЯСНЯЙ» («COMPLY OR EXPLAIN»)
АО «KARBONAT» (далее именуемое – общество) добровольно следует рекомендациям Кодекса корпоративного управления (далее – Кодекс), утвержденного протоколом заседания Комиссии по повышению эффективности деятельности акционерных обществ и совершенствованию системы корпоративного управления от 31.12.2015 № 9, демонстрируя свою приверженность честному и прозрачному ведению бизнеса.
В соответствии с пунктом 11 Кодекса в случае невозможности соблюдения отдельных рекомендаций Кодекса, общество подробно раскрывает ее причины, следуя международному принципу «comply or explain» («соблюдай или объясняй»).
Рекомендации Кодекса Объяснения
Абзац 4 пункта 15 Кодекса:
проводят по решению общего собрания акционеров ежегодный анализ соответствия бизнес-процессов и проектов целям развития АО с привлечением независимых профессиональных организаций – консультантов.
Вопрос привлечения независимых профессиональных организаций – консультантов для проведения ежегодного анализа соответствия бизнес-процессов и проектов целям развития требует тщательного изучения.
Абзац 15 пункта 20 Кодекса:
обеспечивают участие членов исполнительного органа, наблюдательного совета и ревизионной комиссии, а также представителя аудиторской организации на годовом общем собрании акционеров.
Общество по мере возможности примет меры по обеспечению участия членов исполнительного органа, наблюдательного совета и ревизионной комиссии, а также представителя аудиторской организации на годовом общем собрании акционеров.
Абзац 5 пункта 25 Кодекса:
создают при наблюдательном совете АО комитеты (рабочие группы) по соответствующим вопросам, в том числе для выявления и решения конфликтных ситуаций, из числа членов наблюдательного совета, исполнительного органа, персонала АО и привлеченных экспертов (специалистов соответствующего профиля, преподавательского состава профильных высших учебных заведений и других).
Общество по мере возможности примет меры по созданию комитета по аудиту и иных комитетов по необходимости.
Абзац 11 пункта 25 Кодекса:
страхуют бизнес-риски АО и ответственность исполнительного органа.
Среди услуг страховых компаний услуги по страхованию бизнес-риска и ответственность исполнительного органа отсутствуют. В будущем, при предоставлении таких видов страхования общество примет меры по соответствующему страхованию.
Абзац 3 пункта 29 Кодекса:
организуются регулярные оценки соответствия действующей организационной структуры АО типовой структуре, утвержденной законодательством.
Общество в будущем примет меры по организации регулярных оценок соответствия действующей организационной структуры общества типовой структуре, утвержденной законодательством.
Прочие несоблюденные рекомендации При возникновении возможности соблюдения рекомендаций в будущем общество примет меры по их соблюдению.